Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim

Aktualności

16 czerwca 2019 22:05 | Aktualności

Zabawy i konkursy muzyczne.

 

12 czerwca 2019 w środę 33 uczniów z klas starszych uczestniczyło w zabawach i konkursach muzycznych zorganizowanych przez teoretyków naszej szkoły przy współpracy z plastykami. Zabawy miały charakter integracyjny oraz sprawdzający zdobytą wiedzę.

MUZYCZNE STATKI - GRA PLANSZOWA

O 17:00 rozpoczęliśmy muzyczną grę planszową. W każdej z trzech grup znajdowali się uczniowie z kierunku muzycznego, ogólnoartystycznego i plastycznego. Pytania były różne: słuchowe, z audycji muzycznych, z historii sztuki, plastyki, teorii muzyki, a nawet z rytmiki. Po wspólnej naradzie każda z grup odpowiadała na pytanie uzyskując punkty zgodnie z regułami gry. Punktami były cukierki (w tym smaczne krówki), które każda z grup skrzętnie zbierała do koszyczka by je ze smakiem zjeść na zakończenie gry.

Najwięcej punktów-cukierków-krówek zdobyła grupa "Krówko-żerców" otrzymując pierwsze miejsce. Drugie miejsce zdobyła grupa o szumnej nazwie "Artyści", a trzecie grupa figurująca pod nazwą "Fistaszki". Każda z grup nie tylko wykazała się pomysłowością w nazwaniu zespołu, ale także wiedzą i umiejętnościami.

Grę prowadziła Pani Anna Mazaj wraz z Panią Moniką Kuchtą

PRZYGODA Z RYTMIKĄ

Dla niektórych uczniów (tych z cyklu czteroletniego) było to pierwsze zetknięcie się z rytmiką. Zagadnienia, które uczniowie poznali już na kształceniu słuchu, mieli okazję utrwalić w inny - aktywizujący całe ciało sposób - poprzez ruch i gestykulację. Pani Anita Wasilewska w szczególności ukazywała Uczniom ważną rolę pulsacji w muzyce.

Aula dzięki kolorowej chuście, barwnym woreczkom, a przede wszystkim dzięki  uśmiechniętej, poruszającej się po całej sali uśmiechniętej młodzieży stała się prawdziwie magicznym miejscem. Pomimo upału - udało się zrealizować zabawy integracyjne przy pomocy gestodźwięków, ćwiczenia rytmiczne przy użyciu klaśnięć, tupnięć i rozmaitego rodzaju ruchu do słuchanych utworów, a nawet ćwiczenia interwałowe do improwizacji fortepianowej utrwalające wybrane odległości muzyczne.

Mamy nadzieję, że warsztaty rytmiczne wejdą na stałe do corocznych imprez organizowanych dla klas starszych.

KONKURS O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI STANISŁAWA MONIUSZKI

Ostatnim punktem programu był konkurs moniuszkowski. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu, który miał wykazać znajomość faktów z życia Moniuszki. Nie zabrakło także sprawdzianu słuchowego z cyklu "jaka to melodia?" - oczywiście pisemnie. Niebawem wyniki konkursu oraz rozdanie nagród dla zwycięzców na uroczystości zakończenia roku.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Przeczytano: 228 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: