Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim

Informacje na temat rekrutacji do Miejskiej Szkoły Artystycznej I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały na rok szkolny 2019/2020 znajdują się w zakładce Rekrutacja

Aktualności

10 maja 2018 10:53 | Aktualności

Wspomnienia z koncertów kościuszkowskich

Święto Narodowe 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przywołuje wspomnienia wydarzeń, które miały miejsce na Sali Koncertowej 19 i 22 kwietnia tego roku. Odbyły się wówczas dwa koncerty zatytułowane: "Walcząc o wolność Ojczyzny. Michał Kleofas Ogiński - kompozytor czasów Tadeusza Kościuszki".

Pierwszy z koncertów przeznaczony dla Uczniów klas VI i VII Szkół Podstawowych był właściwie lekcją historii z muzyką wykonywaną na żywo. Rolę Nauczycielki odegrała Małgosia Krzyżewska opowiadając uczniom o trudnych czasach końca XVIII wieku i wydarzeniach związanych ściśle z losami Ogińskiego i Kościuszki. Koncert został dodatkowo ubarwiony prezentacją multimedialną, która przybliżała widzom dzieła sztuki malarskiej inspirowanej wydarzeniami czasów stanisławowskich.

Rolę uczniów w przedstawieniu odegrali: Angelika Balasińska, Wiktoria Dyrkacz, Zuzanna Bodecka, Edyta Mazaj, Zosia Szwajkowska, Maciej Bogdański, Edyta Mazaj i Julia Dworecka. Muzyka Kościuszki, Ogińskiego i Chopina rozbrzmiewała podczas koncertu w wykonaniach fortepianowych  oraz  kwartetu smyczkowego "Arabeska".

Drugi z koncertów miał charakter historycznej gawędy o czasach utraty niepodległości, ale także nadziei na jej odzyskanie - przeplatanej faktami i ciekawostkami z życia Michała Kleofasa Ogińskiego i Tadeusza Kościuszki. Utwory Ogińskiego i Kościuszki zabrzmiały po raz drugi na Sali Koncertowej - tym razem dla Uniwersytetu III Wieku, a młode wykonawczynie wystąpiły w roli konferansjerek.

Gwoździem programu obydwu koncertów był dwupokoleniowy kwartet smyczkowy ARABESKA, w którym zagrały Nauczycielki wraz z Uczniami: Urszula Chrulska (skrzypce, altówka), Julia Dworecka (skrzypce), Edyta Mazaj (skrzypce), Katarzyna Kaczyńska (wiolonczela).

Koncerty przygotowała Anna Mazaj przy współpracy z Urszulą Chrulską i Katarzyną Kaczyńską.

Przeczytano: 286 razy. Wydrukuj|Do góry