Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim

Informacje na temat rekrutacji do Miejskiej Szkoły Artystycznej I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały na rok szkolny 2019/2020 znajdują się w zakładce Rekrutacja

Aktualności

01 marca 2018 10:00 | Aktualności

Koncert patriotyczny w dniu 27 lutego.

   W dniu 27 lutego 2018 roku w sali koncertowej  odbył się Koncert Patriotyczny dla uczniów klas czwartych i piątych z mińskich szkół podstawowych.

   Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy dyrektor MSA – Pauliny Rzewuskiej-Korycińskiej. Koncert poprowadziła Justyna Kowynia-Rymanowska, a orkiestrze szkolnej dyrygował Roman Wachowicz. Utwory wykonane zostały przez uczniów MSA zarówno w występach solowych, zespołowych oraz w scenkach teatralno-muzycznych. Pomysł wydarzenia artystycznego zrodził się z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”.

  Wśród wykonawców zaprezentowali się uczniowie w następującym repertuarze :

1. „Rota”  - wykonana przez chór szkolny z towarzyszeniem orkiestry

2. „Walc a-moll”  Fryderyka Chopina - Maciej Bogdański

3. Klasa kameralistyki wokalnej z orkiestrą szkolną:

    „W listopadzie”   

    „Laura I Filon”  

    „Wezmę ja kontusz”  

    „Matko o twarzy jak polska ziemia czarna”  

4. Temat z filmu  „Pianista”  Wojciecha Kilara – wykonanie Aleksandra Bodecka – z akompaniamentem  Jacka Nazarczuka

5. „Ostatni mazur”  -  duet Martyna Jakubowska oraz Dawid Komuda

6. „Tarantella” Guy Claude Luypaerts - Dominika Kobza z  akompaniamentem Jacka Nazarczuka

7. Temat z filmu  „Polskie drogi”  - Wiktoria Łopińska – śpiew solo wraz orkiestrą

8. Spektakl „Dwa głosy o 11 listopada”   - klasa teatralno-muzyczna

    „Kozak” - solo Jakub Wieczorek z akompaniamentem  Romana Wachowicza

    „Białe róże” - Małgosia Krzyżewska, chór, orkiestra

    „Taki kraj” - śpiew z akompaniamentem Natalii Komorzyckiej, chór, orkiestra

9. Wspólne śpiewanie :  „Przybyli Ułani” ,  „Pierwsza Brygada”

   Głównym celem tego muzycznego wydarzenia było przybliżenie piosenek patriotycznych dzieciom oraz przypomnienie o wydarzeniach, które są bardzo ważne w historii Polski. W programie znalazły się utwory klasyczne, tematy z filmów oraz pieśni śpiewane przez Legiony Polskie. Na monitorze scenicznym widzowie mogli oglądać piękne polskie krajobrazy, historyczne, walczące postacie, jak również mogli śledzić teksty pieśni patriotycznych. Organizatorzy wydarzenia artystycznego zadbali o efekty specjalne, np. duchy przodków wyłaniające się z chmury dymu, piękną damę wyłaniającą się z obrazu oraz realistyczne sale muzealne.     

   Wydarzenie artystyczne cieszyło się ogromnym zainteresowaniem widzów. Publiczność  wyraziła chęć ponownego muzycznego spotkania. Uczestnikami Koncertu Patriotycznego byli zarówno uczniowie naszej szkoły, jak również przybyli goście – uczniowie i nauczyciele mińskich szkół podstawowych. Dzięki wyświetlanym tekstom uczestnicy mogli zaśpiewać wspólnie z uczniami MSA. W finale koncertu rozśpiewani goście poprosili o bis a artystów nagrodzili ogromnymi brawami.

  Organizatorzy MSA poprzez to wydarzenie artystyczne nawiązali do tradycji śpiewania patriotycznych pieśni, pragnąc upamiętnić wydarzenia z 1918 roku. Wspólne śpiewanie pieśni narodowych oraz odtwarzanie scenek historycznych to również forma wychowania obywatelskiego młodego pokolenia, w którym należy pielęgnować polską tradycję i kulturę poprzez łączenie współczesnych nurtów muzyki  z oryginalnymi brzmieniami pierwowzorów tych piosenek.

 Polskie pieśni patriotyczne nawiązujące do udziału mniejszości narodowych i wyznaniowych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej znalazły się w programie Koncertu Niepodległości, który odbył się w Miejskiej Szkole Artystycznej dnia 11 listopada 2017r.  Z pewnością koncerty patriotyczne zostaną powtórzone wiele razy w tym roku dla szerszej publiczności z okazji obchodzonej okrągłej, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Opracowanie: Natalia i Aleksandra Komorzyckie.

Dziękujemy pani Iwonie Komorzyckiej za wykonanie zdjęć.

Przeczytano: 447 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: