Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim
http://msamm.pl

10 maja 2016 20:28 | Aktualności

Koncert klasy kameralistyki wokalnej "MARMOTTE"

Dnia 20 kwietnia 2016 roku, w Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim, odbył się koncert klasy kameralistyki wokalnej. Tytuł koncertu „Marmotte” nawiązywał do tytułu jednej z pieśni z programu koncertu - słynnej, znanej także z transkrypcji instrumentalnych  piosenki Beethovena. Program składał się z trzech części. W pierwszej usłyszeliśmy duety Schuberta i Beethovena, w drugiej muzykę polską gdzie słuchacze mieli okazję wysłuchać trzech  spośród 19 pieśni Chopina. Dwie z nich „Poseł” i „Dumka” wykonane zostały w dwóch  wersjach - oryginalnej z akompaniamentem fortepianu, oraz a cappella w opracowaniu - Włodzimierza Sołtysika. Usłyszeliśmy wykonania solowe: Marlena Stal - „Dumka”  i Natalia Gruba - „Piosnka Litewska”. W programie znalazły się także dwie piosenki ze zbioru Z. Noskowskiego i M. Konopnickiej: „Rzeka” i „W polu” (solo Karolina Mielnicka). Następnie dwa utwory współczesne W. Lutosławskiego "Srebrna Szybka" i Joachima Olkuśnika „Już w sadach dojrzewa”- (premierowe wykonanie tego duetu a cappella). Trzecią część programu wypełniły utwory  angielskie. Na początku najstarszy utwór w programie - H. Purcella (brytyjskiego Orfeusza) słynna piosenka z poł. XVII w .”If music be the food of love”. Następnie, Benjamina  Brittena  „Cuckoo! “Ze zbioru „Friday Afternoons”. Na zakończenie trzy utwory nieznanego w Polsce Geralda Finziego, ze zbioru dziesięciu piosenek do słów Cristine Rossetti. Wyróżniający się duet „Ferry me across the water” zaśpiewały Julia Piszcz i Beata Gut.

Koncert był udanym spotkaniem muzycznym, cennym pod względem artystycznym, z ciekawym, różnorodnym repertuarem. Większość utworów śpiewanych było wielogłosowo w duetach i triach, w trzech językach. Usłyszeliśmy teksty wybitnych poetów: Konopnickiej, Goethego, Rossetti. Wykonania były zaaranżowane pod względem teatralnym: stroje i układy sceniczne.

Kierownictwo muzyczne: Pan Paweł Hruszwicki.

Akompaniowała z wielkim wyczuciem artystycznym Pani Anna Kornacka.

Wystąpiły uczennice: Klaudia Andrasik, Natalia Gruba, Beata Gut, Karolina Jankowska, Marta Król, Małgorzata Malinowska, Karolina Mielnicka, Katarzyna Mazurowska, Julia Piszcz, Marlena Stal.

Podziękowania należą się panu Dyr. Leszkowi Celejowi  i Jego współpracownikom z MZM  za pomoc organizacyjną  i możliwość wystąpienia w salach muzealnych.

Zdjęcia: